Jakou zvolit ráži vzduchovky?

Lámete si hlavu s výběrem ráže vzduchovky? Při rozhodování berte v úvahu především fakt, k čemu budete vzduchovku využívat. Zda se budete věnovat spíše terčové střelbě či máte v úmyslu střelbu, kterou chcete dosáhnout destrukce.

Vzduchovky ráže 4,5mm

Ráže 4,5mm je skvělá pro terčovou střelbu nebo například pro střelbu do plechovek apod. V tomto případě nedochází k velkému poškození cíle. Diabolky lehce penetrují cíl, nicméně nedochází k jejich velkému roztržení. Ráže 4,5mm je velmi oblíbená především pro její dobrou průraznost a také velmi širokou nabídku diabolek za velmi příznivou cenu.

Ráži 4,5mm můžete využít při střelbě:

  • Do plechovky (diabolka prostřelí obě strany na skrz čistým průstřelem)
  • Do prkna (diabolka se zaryje až o dvě své délky)
  • Do terče (diabolky vytvoří tenký zásah, díky kterému rozpoznáte přesnou polohu v terči)

Úsťová rychlost diabolky je 200m/s = 720km/h. Vzhledem k tomu, že diabolka ráže 4,5mm je menší a lehčí, tak dosahuje vyšší úsťovou rychlost.

Vzduchovky ráže 5,5mm

Diabolky sice hůře penetrují cíl, nicméně dochází k jejich velkému roztržení, tudíž je cíl mnohem více poškozen. V tomto případě většinou nedochází k čistému průstřelu, nýbrž k vystřelení většího vstupního otvoru s mnohem větším vnitřním poškozením cíle. Ráže 5,5mm se hodí především k hubení drobných škůdců. V ČR je velmi oblíbená. Oblibu si získala především díky dobré účinnosti a široké nabídce diabolek na trhu.

Ráži 5,5mm můžete využít při střelbě:

  • Do plechovky (diabolka prostřelí obě strany na skrz destruktivnějším průstřelem)
  • Do prkna (diabolka se zaryje do prkna o jednu svoji délku)
  • Do terče (diabolka vytvoří zásah, nicméně v tomto případě se hůře rozeznává přesná poloha v terči, díky své šířce)

Úsťová rychlost diabolky je 180m/s = 650km/h. Obě ráže vzduchovky mají stejně silnou pružinu. Energie diabolky při výstřelu je u obou ráží stejná. Nicméně diabolka ráže 5,5mm je větší a těžší, tak úsťovou rychlost dosahuje menší než 4,5mm, která je lehčí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.