Koupě vzduchovky a jak vybrat tu správnou?

Pamatujte na to, že při výběru vzduchovky by to měla být láska na první pohled. Je nutné si uvědomit vlastní nároky a také jaké bude mít vzduchovka využití ve vašich rukou.

1. Střelba na terč

Pro střelbu na terč by vám měl stačit výkon 7,5J. Nicméně je potřeba mít co nejdelší záměrnou vzdálenost, tedy od dioptru k mušce. Dále je nutná skvělá přesnost a dobře koncipována pažba s možností nastavení pohyblivých dílů.

2. Zábavná střelba

Pokud máte vzduchovku jen pro zábavu anebo pro střelbu na terč na větší vzdálenosti, tak se vám jistě nejlépe osvědčí vzduchovka s vynikající přesností. Doporučujeme ráži 4,5mm s regulátorem tlaku vzduchu a také s větším zásobníkem vzduchu. To z toho důvodu, že je na větší vzdálenosti potřeba co nejvyšší výkon. Doporučujeme výkon 16J. Jako výhodu můžete považovat nabíjecí zařízení a kvalitní pažbu.

3. Drobný lov škůdců

Pro drobný lov škůdců není nutný regulátor vzduchu, nicméně přesnost střelby by měla být na vyšší úrovni včetně nabíjecího zařízení. Doporučujeme ráži 4,5mm až 5,5mm.

4. Sportovní střelba

Na sportovní disciplíny je potřeba mít speciální sportovní vzduchovku ve výkonu 16J. Nutná je samozřejmě stavitelná pažba, regulátor tlaku vzduchu, velký zásobník a skvělá přesnost.

Jak zlepšit výsledky při střelbě

Nepřesná střelba nemusí být nutně vždy vaši vinou. Nabízíme vám pár rad pro lepší přesnost střelby.

1. Pozor na povolené šroubky

U pístových vzduchovek se může stát, že dochází k nepřesnosti střelby díky povoleným šroubkům, které upínají kovové tělo k dřevěné pažbě. Dbejte na to, aby šroubky neměly žádnou vůli.

2. Pozor na povolená mířidla

Dejte si pozor, aby se nepohybovala pevná mířidla na zadní části. Muška i zadní mířidla by měla být pevně uchycena na tělo zbraně. Pokud chcete lepší optiku, tak myslete na to, že hliníkové montáže již nebudou stačit. Jestli se rozhodnete pro montáž, tak doporučujeme svěřit instalaci na zbraň a puškohled do odborných rukou.

3. Dobrá optika = Dobrá investice

Nejlevnější puškohledy nejsou vyrobeny až tak kvalitně, tudíž časem mění nastřelení. Často dochází k poškození optiky uvnitř puškohledu vlivem zpětného rázu zbraně.

4. Používejte kvalitní střelivo

Myslete na to, že každé zbrani může vyhovovat jiné střelivo. Při zakoupení vzduchovky si kupte více druhů střeliva vaší ráže a na terči v požadované vzdálenosti si otestujte, se kterým střelivem dosáhnete nejmenšího rozptylu. Při nabíjení vzduchovky vyřazujte poškozené kousky a rozhodně nepoužívejte zoxidované diabolky. Kvalitní a především čisté diabolky rozhodně prospívají hlavni vaší vzduchovky.

5. Čistěte hlaveň

Pokud chcete disponovat co nejpřesnější vzduchovkou, tak nezapomínejte, že i tato zbraň potřebuje očistu. Po vystřílení cca 1000 diabolek vyčistěte hlaveň. Jestli nemáte čistící sadu, tak můžete použít rybářský vlasec. Uděláte na vlasci očko, do kterého provléknete tenký kus hadříku a pomalu protáhnete hlavní. Doporučujeme nejprve protáhnout hadříkem, který je mírně potřený olejem a pak už jen protáhnout čistým hadříkem do sucha.

Jaké vybrat střelivo?

Střelivo má mnoho vlastností a řadí se do následujících skupin:

  • Plochá hlavička – jedná se o sportovní diabolky, které se používají především pro terčovou střelbu díky jejich přesnosti. Diabolky nemají přesné aerodynamické vlastnosti, tudíž dochází k mírně zakřivené trajektorii letu. Jsou vhodné také pro drobný lov.
  • Půlkulatá hlavička – skvělé střelivo pro jakékoliv použití. Diabolky mají lepší aerodynamiku než ploché hlavičky. Ovšem v tomto případě dbejte na výběr dobré značky, které při výrobě dbají na kvalitu a přesnost.
  • Špičatá hlavička – nabízí skvělou aerodynamiku a nejmenší ztráty energie při letu. Nicméně nejsou tak přesné jako kulaté. Nejsou vhodné pro lov.
  • Hlavička s dutinou – tyto diabolky jsou nejméně přesné. Jsou vhodné pro lov, protože jejich účinky po zasažení cíle jsou ničivé. V ČR ovšem nejsou běžně k sehnání.