Pokud se někoho v USA zeptáte na název společnosti, která vyrábí vzduchovky, je veliká šance, že první jméno, které mu vyvstane na mysli, bude Daisy. Již více jak 125 let většina Američanů uskuteční svůj první výstřel se zbraní Daisy BB než s jakoukoliv jinou zbraní od jiného výrobce.

Název Daisy

Na konci 80. let 19 století se Clarence Hamilton, hodinář a vynálezce, přestěhoval z Ohia do Plymouthu v Michiganu. Založil si obchůdek ve výloze obchodu s drogistickým zbožím a šperky, kde opravoval hodinky. Větrný mlýn bez lopatek byl jedním z jeho vynálezů, který začal vyrábět v prodejně blízko svého domova přibližně v roce 1880. V roce 1882 postavil dvoupodlažní budovu o rozloze 8 000 čtverečních stop, založil společnost Plymouth Iron Windmill Company a zahájil výrobu větrných mlýnů.

V polovině 90. let 19. století se podnikání potýkalo s problémy. Doprava těžkého ocelového větrného mlýna na vagonech po celém jižním Michiganu, severní Indianě a Ohiu byla nepraktická. V lednu 1888 se sešlo představenstvo, aby zvážilo zavření této společnosti. Návrh likvidace neprošel o jeden hlas generálního ředitele Lewise Casse Hougha.

Přímo vedle společnosti na větrné mlýny Hamilton také provozoval společnost Plymouth Air Rifle Company vyrábějící dřevěné vzduchovky a konkurující tak společnosti Markham Air Rifle Company.

Dne 6. března 1888 Hamilton přišel za vedením společnosti na větrné mlýny s celokovovou vzduchovkou své vlastní konstrukce. Rozhodl se ji vzít do společnosti na větrné mlýny, protože ta měla vysoké pece a vybavení k formování a lisování kovových částí nezbytných pro výrobu jeho zbraně. Zbraň kolovala mezi členy představenstva. Generální ředitel L.C. Hough udělal zkušební výstřel ze zbraně a zvolal: „Chlapče, to je Daisy.“ („To je Daisy“ byl hovorový výraz tehdejší doby). Tak dostala tato malá pistole název Daisy.

Legenda vypráví, že představenstvo společnosti na větrné mlýny se rozhodlo vyrobit pistoli a nabídnout ji jako prémiový předmět každému zemědělci, který zakoupí větrný mlýn.

Do roku 1895 prodej i popularita zbraně vzrostla natolik, že společnost zastavila výrobu větrných mlýnů, začala vyrábět výhradně vzduchovky a změnila název na Daisy Manufacturing Company.

Společnost Markham Air Rifle Company byla založena v červenci 1886 v malé dvoupatrové továrně v Plymouthu v Michiganu. Model Markham Chicago představoval první finančně úspěšnou vzduchovku. Když se zakladatel Markhamu rozhodl opustit v roce 1912 Plymouth, prodal svou společnost dvěma jednatelům Daisy. V roce 1928 změnili jméno společnosti na King Manufacturing Company a v roce 1931 Daisy koupila King Manufacturing.

Historie Daisy by nebyla kompletní bez svých raných let ve společnosti Plymouth Iron Windmill Company, první prémiové pistole a akvizice se společností Markham Air Rifle Company.

V roce 1958 se ovšem společnost přestěhovala do města Rogers v Arkansasu – dnes svého domovského města – a od té doby mnoho vzduchovek spatřilo světlo světa.

“Stále máme dominantní postavení v kategorii osvědčených modelů, jako je legendární Red Ryder, stejně tak jako průkopnické, nové, vysoce výkonné vzduchovky PowerLine, vzduchové pistole, série vzduchových pistolí Avanti a pistole pro výcvik a soutěže. A my udělujeme licenci názvu Winchester a vytváříme tak řadu vzduchovek a vzduchových pistolí Winchester, které splňují nároky tohoto legendárního jména”

V ČR jsou vzduchovky Daisy novinkou a zatím se dovážejí 4 typy:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..